Léčení

Léčení

Ayahuasca a další posvátné rostliny či entheogeny nabízí novou úroveň znalostí a síly, které by měly být dostupné pouze ve správném prostředí a se správnou přípravou a podporou před každou ceremonií, v jejím průběhu, ale i po jejím ukončení. Tyto léčiva nejsou vhodná pro rekreační užití, proto se s nimi musí zacházet s maximálním respektem a péčí. Dbáme na to, aby se naši hosté cítili připraveni a bylo o ně dobře postaráno. Od první chvíle, co se u nás zaregistrujete na retreat, tedy na léčebný pobyt, vás proto budeme provázet vaší spirituální zkušeností. Dokonce i měsíce po ceremonii se vám budeme stále věnovat, protože účinky ayahuascy působí ještě velmi dlouho po ní. Prozkoumejte proto každou níže uvedenou sekci, abyste pochopili proces práce s těmito posvátnými léčivy, které vám pomohou získat naplňující, ale transformující zkušenost na vaší cestě k uzdravení.

Rozhodnutí a příprava

Jakmile se rozhodnete pro retreat a ceremonie s ayahuascou, její síla na vás začne působit ještě předtím, než k nám dorazíte. V důsledku toho si můžete uvědomovat obtížné emoce jako strach nebo úzkost. Negativní emoce vyjdou na povrch během týdnů před vaší ceremonií. To je zcela normální, ve skutečnosti jde o velmi klíčovou část vaší cesty k uzdravení. Je proto důležité pochopit, jak s těmito negativními emocemi zacházet, pokud se objeví, a jak připravit své tělo, mysl a ducha co nejlépe, abyste ze své spirituální zkušenosti vytěžili maximum.

Když se připravujete na zážitek a ceremonii s ayahuascou (typicky 1–2 měsíce), pamatujte na všechny věci, které tyto emoce zadržovaly. Možná zjistíte, že začnou vycházet na povrch. Pokud se vám to podaří, tak nejlepší, co můžete udělat, je mít soucit sám/sama k sobě. Dopřejte si laskavost, dopřejte si prostor cítit a pozorovat emoce z místa bez dalšího posuzování. Ayahuasca vám ukazuje, s čím se budete potýkat. Je velmi důležité důvěřovat procesu a také tomu, že léčivé rostliny na vás působí.

Tváří v tvář svému stínu

Ayahuascu lze nejlépe popsat jako velké zrcadlo. Její síla pochází ze schopnosti zbavit nás všech nánosů, jako je vyhýbání se problému a neochota jej řešit, které zakryly naši temnotu – naše traumata, hluboce zakořeněné obavy a negativní myšlenkové vzorce.

Tento proces nás konfrontuje s naším „stínovým“ já, tedy s částmi našeho bytí, které jsme pohřbili hluboko v podvědomí – emoční a energetické bloky, které jsme mohli zakrýt alkoholem, drogami, nezdravým jídlem, léky na předpis, externím ověřováním, konzumem, materialismem atd.

Západní medicína se pokouší tento problém vyřešit pouze léčbou symptomů, které nás jen oddalují od hlavní příčiny a brání nám v léčení skutečného problému. Ideální způsob, jak se přes to dostat, je projít ceremonií. Ayahuasca nám ukazuje, že skutečná cesta k uzdravení je čelit našemu stínu, jedině tak můžeme vyřešit náš vnitřní konflikt, který způsobil, že jsme potlačili a pohřbili svou bolest, která často sahá až do našeho dětství. Ayahuasca uvolní energii, která byla uvězněna po dlouhou dobu, a následně nás osvobozuje, abychom mohli plně prožít zážitek opravdové lásky.

Příprava svého ducha

Velmi důrazně vám doporučujeme věnovat čas přípravě nejen fyzických, ale i mentálních čili duchovních těl. To může zahrnovat např. různé meditace, cvičení jógy, umění nebo tance před vaším léčebným pobytem.

Cokoli, co vás spojuje s vaším vnitřním já, abyste hlouběji porozuměli tomu, čeho si během ceremonie u nás skutečně budete přát dosáhnout.

Ayahuasca pracuje s vaším podvědomím a pomůže vám vidět to, na čem skutečně záleží. Doporučujeme zaměřit se na věci, které zvyšují vaše energetické vibrace.

Důrazně doporučujeme začít s meditací nebo s cvičením jógy, abyste si tak pomohli v
procesu přípravy na ceremonie. Vyhýbejte se co nejvíce velkým davům, negativním lidem, rušným místům a násilným filmům nebo seriálům. Vyhýbejte se jakékoli situaci, která vám je nepříjemná alespoň týden předem, tyto věci ve vás jen zvýší strach a úzkost.

Dieta

Před ceremonií je důležité držet se ayahuascové diety tak dlouho, jak jen můžete. Léčebná rostlina se nejprve pokusí vyčistit vaše tělo, než budete moci skutečně přijmout některé z hlubších a mocnějších léčebných účinků. Když budete jíst hodně nezdravého jídla, budete zbytečně dělat očistu navíc, což nikdo nechce, není to příjemné. Také tím, že dodržujete dietu, prokážete opravdové odhodlání rostlinu přijmout, ochotu léčit se ayahuascou a ostatními posvátnými rostlinami a léčivy, což je oběť, a projevujete jí tak respekt a oddanost, kterou si přejete mít během svého léčebného procesu, což je pro tuto práci velmi zásadní.

Čtyři týdny před obřadem:

 • Psychoaktivní léky (Neurol, Xanax, Alprazolam, Zolpidem, Stilnox atd.)

Tři týdny před obřadem:

 • Jakýkoli druh antidepresiv nebo léků proti úzkosti (SSRI, SNRI, DRI atd.)

Dva týdny před obřadem:

 • Vepřové maso
 • Alkohol
 • Marihuana
 • Sexuální aktivity, včetně masturbace
 • VŠECHNY drogy (kokain, MDMA, amfetaminy atd.) – povinné pro vaši bezpečnost a pro možný energetický dopad na ostatní hosty
 • Kořeněná jídla
 • Zmrzlina nebo ledové nápoje

Týden před obřadem:

 • Cukr
 • Jakékoli potraviny, které obsahují tyramin
 • Všechny zrající a vyzrálé sýry
 • Nesprávně skladované maso, včetně ryb
 • Sušené klobásy a různé druhy salámů
 • Všechny alkoholické nápoje, včetně piva
 • Červené maso
 • Živočišné tuky (sádlo atd.)
 • Sycené nápoje, včetně dietních limonád, energetických nápojů, nealkoholického piva
 • Mléčné výrobky
 • Fermentované potraviny
 • Kofein a další stimulanty (vysazujte pomalu, abyste se vyhnuli bolestem hlavy)
 • Nezdravé jídlo, sůl nebo koření
 • Sladkosti
 • Oleje (olivový nebo kokosový olej velmi střídmě, pokud musíte)

Pokud užíváte nějaké léky nebo vitamínové doplňky, dejte nám, prosím, vědět na příjmovém formuláři.

Pokuste se v dietě pokračovat 1–2 týdny po ceremonii. Velmi to pomůže vašemu integračnímu procesu s léčivem.

Další omezení:

Zkuste si celý tento proces užít a uvědomte si, co vás během něj čeká. Sledujte, ke kterým potravinám tíhnete v dobách stresu. Buďte k sobě laskaví. Pokud to porušíte a sníte něco, o čem jste si řekli, že to neuděláte, odpusťte si, ale přesto se snažte dosáhnout svého cíle.

Často nejde o to, co jíte, nebo nejíte, ale o váš záměr a oběť, kterou přinášíte matce ayahuasce a vašemu léčebnému procesu tím, že udržujete své tělo tak čisté, jak jen můžete. Čisté tělo zve čistého ducha a připravuje půdu pro hluboce léčivou práci.

Základními pokyny jsou především vyloučit veškeré škodlivé a nezdravé věci ze svého jídelníčku a začít jíst hodně syrového ovoce a zeleniny. Vyhněte se pokud možno všem zpracovaným potravinám.

Bezpečné a účinné léčení

Rozhodnout se podstoupit tento proces není snadný úkol.

Je to spirituální pouť, která je součástí vašeho léčení. Ujišťujeme vás, že váš čas s námi je stoprocentně bezpečný a bez žádných starostí. Poskytujeme vám duševní svobodu a prostor pro transformační zážitek v důvěryhodném prostředí.

Ujistěte se, že se alespoň tři týdny před konzumací ayahuascy vyhnete rekreačním drogám a antidepresivům obsahujícím SSRI.

Udržujte svůj kbelík blízko. Zvracení se může objevit nečekaně. Vždy je dobré zůstat v místě ceremonie. Tam jste nejvíce v bezpečí. Důvěřujte procesu a buďte klidní a přítomní.

Vaše nejlepší zájmy jsou naší nejvyšší prioritou. Pokud se věci zhorší, uvědomte si, že je to pouze dočasné a během krátké doby se budete opět cítit dobře. Následující den
se budete cítit lépe než kdy předtím.

Seznam léků, kterým je třeba se vyhnout při pití ayahuascy:

 • MAOI (inhibitory monoaminooxidázy)
 • SSRI (jakýkoliv selektivní inhibitor zpětného vychytávání serotoninu)
 • Antihypertenziva (léky na vysoký krevní tlak)
 • Léky na potlačení chuti k jídlu (prášky na hubnutí)
 • Léky na astma, bronchitidu nebo jiné dýchací potíže
 • Léky na nachlazení, sinusové problémy, sennou rýmu nebo alergie (např. Actifed DM, Benadryl, Benylin, Chlor-Trimeton, Compoz, Bromarest-DM nebo -DX, Dimetan-DX, Dristan Cold & Flu, Phenergan s extromethorfanem, Robitussin-DM, Vicks Formula 44-D, jakýkoli lék obsahující dextromethorfan/DXM nebo s DM, DX nebo Tuss v názvu)
 • Látky tlumící centrální nervový systém (např. Xanax, Ativan atd.)
 • Vazodilatátory
 • Antipsychotika
 • Barbituráty
 • Alkohol
 • Nelegální nebo rekreační drogy, které jsou VELMI nebezpečné v kombinaci s IMAO: kokain, amfetaminy (meth-, dex-, amfetamin), efedrin, MDMA (extáze), MDA, MDEA, PMA, opiáty (heroin, morfin, kodein a zejména opium), dextromethorfan (DXM)
 • Nelegální nebo rekreační drogy, které MOHOU BÝT nebezpečné v kombinaci s IMAO: meskalin (jakýkoli fenetylamin), barbituráty, alkohol, kratom, káva

Nakonec DŮRAZNĚ DOPORUČUJEME přestat konzumovat konopí NEJMÉNĚ 2 týdny před vaším pobytem u nás. Čím déle, tím lépe. Marihuana vám může ztížit okamžité spojení s léčivem a my chceme zajistit, abyste ze své zkušenosti vytěžili maximum.

Sebepoznání

Ayahuasca nám nastavuje zrcadlo a promítá naše vědomí i podvědomí.

Naše spirituální cesta k našemu pravému já může být někdy i nepříjemný a náročný proces, a to během obřadu i mimo něj. Může se zdát, že se naše prožívání a procitání zhoršuje nebo že je čím dál tím méně příjemné. To je důležitá součást celého procesu hojení a ve skutečnosti svědčí o pokroku, transformaci a vaší vlastní evoluci. Právě v těchto chvílích musíme procesu věřit.

Ayahuasca vynáší na povrch emoce – strach a úzkost – abyste jim mohli čelit a pochopili, že máte na výběr, jak s nimi chcete v daném okamžiku a v průběhu života dále zacházet. Prostřednictvím přímého prožitku těchto emocí, kterým jsme se vyhýbali, se dostáváme na místo poznání k moudrosti. Když tomu všemu čelíme, jsme schopni vidět a porozumět příčině naší vlastní nerovnováhy. Dokážeme ji uznat, přijmout a vyřešit. Přeměníme to, co nám způsobilo bolest, a najdeme tak klíč k našemu osvobození.

Často se stává, že hlavní příčina našich problémů pochází z dětství, z traumat, se kterými jsme se tehdy vyrovnávali. Ayahuasca nás může vrátit zpět do této doby, abychom znovu navštívili vzpomínky, které formovaly způsob, jakým jsme vnímali život, tvorbu našich hodnot, našich přesvědčení.

Když se nám staly v dětství nějaké negativní události nebo jsme měli negativní emoce, často jsme měli tendenci utíkat a vyhýbat se bolesti. To v nás zanechalo energetické otisky, které se následně přenesly do našeho dospělého života. Projevují se např. tím, jak zvládáme stres, který ovlivňuje naše predispozice k depresím a úzkostem.

V této spirituální transformaci jsme vyzváni, abychom se spojili se svým vnitřním dítětem a zachránili tak ty části v nás, které stále nesou bolest. Léčením vnitřního dítěte postupně léčíme vše, co následuje, a můžeme se vrátit na místo naší opravdové autenticity, přítomnosti a míru. Alchymie této transformace pochází z přímého zapojení do našeho „stínového“ já, naší emocionální bolesti. Není to proces, který lze logicky promyslet a racionálně vyřešit, je to proces skrze srdce, které musíme zcela otevřít. Pak je možné se skutečně se vším vypořádat.

Integrace

Proces léčení ayahuascou nekončí obřadem. Snažte se co nejlépe naložit se všemi lekcemi, které jste se naučili, a očistou, kterou jste prošli, jak jen nejlépe to půjde i po ceremonii. To skutečně určuje váš autentický růst. V důsledku toho je integrace stejně důležitá, ne-li důležitější než samotná ceremonie. Čím dříve začnete na základě všech nových získaných poznatků jednat, tím lépe. Zahrnuje to udržování zdravé stravy, praktikování klidné mysli, spojení s těmi, kteří budou podporovat váš proces, schopnost udělat si čas pro sebe a plně se zapojit do záměrů, které jste si stanovili na své cestě k uzdravení.

Dodržování zdravé stravy podporující účinky ayahuascy, cvičení jógy a meditačních praktik je důležitou součástí, ale opravdu tvrdá práce začíná poté, co se vrátíte zpět domů. Záleží pouze na vás, jestli využijete veškerého potenciálu léčivé rostliny.

Není pochyb o tom, že po návratu do běžného života budete čelit výzvám, které otestují vaše zkušenosti s ayahuascou. Budete stát na rozcestí mezi volbou jednat jako naše staré já, nebo uskutečňovat vaše sny a potřeby. Je zcela na vás, zda využijete těchto cenných lekcí a budete pokračovat v udržování vědomého stavu mysli, která nám tentokrát umožňuje zvolit si jinak.