Rapé

Rapé je jemný prášek vytvořený ze směsi léčivých rostlin. Je to posvátná medicína amazonské tradice, která se používá již desítky let v Brazílii, ale díky znalostem můžeme čím dál tím více užívat léčivé dary, které tato medicína poskytuje i v dalších koutech světa.  

Jaké je složení rapé?

Základní složkou rapé je tabák. Nikotin, kterého rapé obsahuje velké množství, silně a rychle zklidňuje a uvolňuje napětí. Používá se v kombinaci s popelem a dalšími rostlinami, které měly domorodé kmeny k dispozici, jako jsou wayusa, mučenka pletní, levandule nebo máta.

Jak se rapé vyrábí a aplikuje?

Tradiční výroba je taková, že se spálí strom specifického druhu, z obrovské hmoty stromu tak zbyde jen poměrně malé množství popela. Mohou se používat ale i další části jako plody, listy, kořeny. Tabák se namočí do vody, naseká se na menší kousky a usuší nad ohněm. Pak se drtí a mele v palisandrovém hmoždíři a postupně se přidává připravený popel a další rostliny, dokud nezbyde pouze jemný prášek k aplikaci.

Rapé se fouká aplikátorem do každé nosní dírky. Tradičně se používají speciálně k tomu určené foukačky (Kuripe a Tepi) z dutých dřev. Po přijetí léčiva se aktivuje efekt vidění. Rapé je mocný nástroj pro vnitřní vyladění a léčení zablokované energie v těle. Očišťuje mysl a ujasňuje naše vnímání.

Důležité je znát záměr

Před fouknutím rapé si co nejlépe uvědomte svůj záměr, proč si rapé foukáte. Čím konkrétnější budete, tím více do hloubky může směs pracovat. Máte roztržité myšlenky a potřebujete se soustředit během tvůrčí činnosti? Když si svůj záměr takto definujete, dáváte medicíně prostor, ať v synergii s vaší vlastní bytostí najde tu nejlepší formu, jak se to má stát. Rapé proto může být ideální alternativou pro meditativní práci s vědomím. Působí intenzivně 5–10 minut, doba soustředění pak potrvá 1–2 hodiny.